Православні християни у 2019 році Вербну неділю відзначають 21 квітня. Відтак віряни зустрінуть Великдень через тиждень – 28 квітня. Вербна неділя завжди святкується за тиждень до Воскресіння Христового, однак немає конкретної дати.

Вербна неділя – це одне з 12 найважливіших свят. Історія свята описана в Святому Письмі. Саме цього дня Ісус Христос воскресив померлого Лазаря у Віфанії, а такий унікальний випадок став відомий завдяки людям, які стали свідками цієї події. Тоді вони всюди рознесли звістку про чудо. Вербною неділею відкривається Коли Ісус завітав у Єрусалим — люди зустрічали його з почестями: співали пісні в його честь, кидали під ноги власний одяг, щоб доторкнутись до чуда, яке було втілене у обличчі Ісуса Христа. Цей визначний день відклався у пам’яті та увійшов в історію, тож тепер християни святкують його щороку.

Вербна неділя раніше носила назву – Вхід Господній в Єрусалим, але на теренах Європи символом цього дня є верба, а враховуючи те, що свято щороку припадає на сьомий день тижня, він отримав народну назву — Вербна неділя.

Також цей день називається Пальмовою неділею. Однак пальми у нас не ростуть, тому їх замінили вербою. Ця рослина першою розквітає після приходу зими і символізує початок нового життя.

З нетерпінням чекали останньої неділі посту діти, «бо то їхнє свято». Напередодні, тобто в суботу, майже всі сільські підлітки йшли на узлісся, щоб удосталь заготовити вербових гілочок і принести їх до церкви. У неділю біля храму відбувалася посвята червоної верби. Під церкву заздалегідь навозять багато вербового гілля. Зранку на Богослуження сходяться всі - старі й малі, - бо "гріх не піти до церкви, як святять вербу.  Коли закінчується богослужіння, прийнято символічно "бити" одне одного гілками верби, примовляючи: "Верба б'є, я не б'ю. Від нині за тиждень – Великдень!". Після освячення вербу тримають цілий рік в оселях під іконою. Вважається, що вона оберігає від злих сил та поганих очей.   Також був колись в Україні звичай носити свячену вербу з церкви до церкви. Страсна седмиця – найсуворіший тиждень перед Пасхою.

Верба має велике значення в народній медицині. Коли хворіють люди або тварини, то знахарі варять свячену вербу разом з цілющими травами і напувають тим' варивом хвору людину чи тварину - у повній надії, що "поможе".  

Від того, очевидно, українські села завжди потопали у вербах, їх приживляли обіч битих шляхів, ставків.  Перед тим як посадити галузку, казали:— Щоб росла Богові на славу, а нам, людям, на вжиток!

за матеріалами інтернет-ресурсів

Відділ комунікації та міжнародних зв’язків

ДЮІ МВС України

Real time web analytics, Heat map tracking