Офіційна пошта        postmaster@dli.donetsk.ua

Телефон приймальної ректора   (0564) 94-70-21

12 березня в Україні розпочався карантин  через загрозу епідемії коронавірусної інфекції та для недопущення поширення COVID-19. Він триватиме три тижні – з 12 березня до 3 квітня. Що треба знати, щоб уберегти себе і своїх близьких від цієї хвороби?

Що таке коронавірус?

Коронавіруси становлять велике сімейство вірусів з доведеними хвороботворними властивостями по відношенню до людини або тварин. Відомо, що ряд коронавірусів здатний викликати у людини респіраторні інфекції в діапазоні від звичайної застуди до більш серйозних станів, таких як близькосхідний респіраторний синдром (БВРС) і важкий гострий респіраторний синдрому (ТОРС). Останній з недавно відкритих коронавірусів викликає захворювання COVID 19.

Що таке COVID-19?

COVID 19 – інфекційне захворювання, викликане останнім з недавно відкритих коронавірусів. До спалаху інфекції в Ухані, Китай, в грудні 2019 р. про новий вірус і захворювання нічого не було відомо.

Які симптоми COVID 19?

До найбільш поширених симптомів COVID 19 відносяться підвищення температури тіла, втомлюваність і сухий кашель. У деяких пацієнтів можуть відзначатися  біль, закладеність носа, нежить, фарингіт або діарея. Як правило, ці симптоми розвиваються поступово і мають слабко виражений характер. У деяких інфікованих осіб не виникає яких-небудь симптомів або поганого самопочуття. У більшості людей (близько 80%) хвороба закінчується одужанням, при цьому специфічних лікувальних заходів не потрібно. Приблизно в одному з шести випадків COVID-19 виникає тяжка симптоматика з розвитком дихальної недостатності. У літніх людей, а також осіб з наявними соматичними захворюваннями, наприклад, артеріальною гіпертензією, захворюваннями серця або діабетом, ймовірність тяжкого перебігу захворювання вище. При наявності підвищеної температури тіла, кашель і утруднене дихання слід звертатися за медичною допомогою.

Як поширюється вірус?

Заразитися 2019 nCoV можна від інших людей, якщо вони інфіковані вірусом. Захворювання може передаватися від людини до людини через дрібні краплі, які виділяються з носа чи рота хворого COVID 19 при кашлі або чханні. Ці краплі потрапляють на оточуючі людину предмети і поверхні. Інші люди можуть заразитися в результаті дотику спочатку до таких предметів або поверхонь, а потім – до очей, носа або рота. Крім того, зараження може відбутися при вдиханні дрібних крапель, які виділяються при кашлі або чханні людини з COVID 19. З цієї причини важливо триматися від хворого людини на відстані більше 1 метра.

Чи можна заразитися COVID-19 від людини, у якої не спостерігається жодних симптомів?

Ризик зараження від людини, що не має жодних симптомів, вкрай низький. З іншого боку, у багатьох людей симптоми COVID-19 бувають виражені дуже слабо. Це особливо характерно для ранніх стадій захворювання. Таким чином, ризик передачі COVID-19 від людини, яка не відчуває себе хворим і має лише слабкий кашель, існує. Чи можу я заразитися COVID-19 через фекалії хворого людини?

Як я можу захистити себе і запобігти поширенню захворювання?

 Регулярно обробляйте руки спиртовмісним засобом або мийте їх з милом.

 Тримайтеся на відстані не менше одного метра від кашляють або чхають людей.

Не чіпайте руками очі, ніс і рот.

 Як вам, так і оточуючим слід суворо дотримуватися правил респіраторної гігієни. Для цього необхідно прикривати рот або ніс згином ліктя або серветкою при кашлі або чханні. Використану серветку потрібно відразу ж викинути.

 Якщо ви погано почуваєтеся, залишайтеся вдома. При підвищенні температури, появи кашлю та утрудненні дихання якомога швидше звертайтеся за медичною допомогою. Дотримуйтесь інструкцій місцевих органів охорони здоров'я.

Слідкуйте за оновленням списку зон високого ризику по COVID 19 (міста або райони, в яких відзначено широке поширення COVID 19). По можливості утримайтеся від поїздок, особливо якщо ви є літньою людиною або страждаєте діабетом, захворюваннями серця або легенів.

Заходи індивідуального захисту для тих, хто недавно (за останні 14 днів) відвідував регіони поширення COVID 19

 Якщо ви відчули нездужання, залишайтеся вдома до одужання, навіть якщо у вас слабо виражені симптоми захворювання, наприклад головний біль, субфебрильна температура (37,3°C або вище) або невеликий нежить. Якщо ви просите когось приносити вам продукти і ходити за вас в магазин, користуйтеся маскою, щоб не заразити приходить до вас людини.

Навіщо це потрібно? Утримуючись від контакту з оточуючими і не відвідуючи лікувальні установи, ви допомагаєте цим установам працювати ефективніше і захищаєте себе і оточуючих від можливого зараження COVID-19 або іншими вірусними інфекціями.

 Якщо у вас підвищена температура тіла, кашель і утруднене дихання, не відкладайте звернення за медичною допомогою, так як ці симптоми можуть бути викликані респіраторною інфекцією або іншим серйозним захворюванням. Негайно звертайтеся в медичний заклад і повідомте медичного фахівця про всіх останніх поїздках або контактах з мандрівними людьми.

Наскільки  варто побоюватися зараження COVID 19?

Рівень ризику визначається місцем вашого перебування, а точніше наявністю або відсутністю спалаху захворювання в цьому районі.

Кому загрожує ризик важкого перебігу хвороби?

Наші відомості про COVID 19 ще не повні, але, мабуть, важкий перебіг хвороби частіше спостерігається у літніх людей, а також у людей з наявними соматичними захворюваннями (наприклад, артеріальною гіпертензією, захворюваннями серця, легенів, рак або діабет).

Чи є антибіотики ефективним засобом профілактики і лікування?

Антибіотики не діють на віруси, вони активні тільки щодо бактеріальних інфекцій. Захворювання COVID 19 має вірусну природу, тому антибіотики неефективні. Не слід користуватися антибіотиками для профілактики або лікування COVID 19. Їх застосування допускається тільки за призначенням лікаря для лікування бактеріальної інфекції.

Є в даний час лікарські препарати або терапія, що дозволяють попереджувати або лікувати COVID-19?

Ряд засобів західної медицини, а також традиційних народних або домашніх засобів може сприяти поліпшенню самопочуття і полегшенню симптомів захворювання COVID-19, тим не менш, у даний час немає фактичних даних, які б могли свідчити про те, що дія будь-якого з наявних препаратів дозволяє запобігти або лікувати це захворювання. ВООЗ не рекомендує проводити самолікування за допомогою будь-яких лікарських препаратів, включаючи антибіотики з метою профілактики або лікування інфекції COVID-19. У той же час ведуться клінічні випробування ряду засобів як західної, так і традиційної народної медицини.ВООЗ продовжить публікувати оновлені відомості по мірі появи клінічних даних.

Чи слід мені носити маску, щоб захистити себе?

Носити маску тільки в тому випадку, якщо у вас є симптоми COVID 19 (особливо кашель) або якщо ви здійснюєте догляд за людиною, яка може бути хворий COVID 19. Одноразові маски не можна використовувати повторно.  Якщо у вас немає симптомів захворювання або ви не здійснюєте догляд за хворою людиною, використання маски буде нераціональним.  В даний час в світі відзначається дефіцит масок, тому ВООЗ закликає всіх до ощадливого використання.

 1. Використовувати маску слід тільки медичним працівникам, особам, які здійснюють догляд, та особам з симптомами респіраторного захворювання, такими як висока температура і кашель.
 2. Перед тим як взяти маску в руки, обробіть їх спиртовмісним засобом або вимийте з милом.
 3. Огляньте маску, щоб переконатися у відсутності дірок і пошкоджень.
 4. На масці є металева вставка, візьміть маску вставкою вгору.
 5. Розташуйте маску зовнішньою стороною від себе (яскраво забарвлена сторона).
 6. Надіньте маску на обличчя. Изогните металеву вставку або фіксуючий затиск за формою носа.
 7. Потягніть за нижній край маски, щоб вона закрила рот і підборіддя.
 8. Зніміть маску після застосування; потримайте маску за еластичні завушні петлі і не торкайтеся нею особі чи одяг, так як використана маска може бути забруднена мікроорганізмами.
 9. Відразу після використання викиньте маску в закритий контейнер.
 10. Після дотику до масці або її викидання слід провести гігієнічну обробку рук: скористайтеся спиртовмісним засобом, а при очевидному забрудненні рук вимийте їх з милом.

Скільки триває інкубаційний період COVID 19?

Інкубаційний період – це період часу між зараженням і появою клінічних симптомів хвороби. Згідно з більшістю оцінок, тривалість інкубаційного періоду COVID 19 коливається в межах від 1 до 14 днів і найчастіше становить близько п'яти днів. Ці оцінки будуть уточнюватися по мірі надходження нових даних.

Як довго вірус виживає на поверхнях?

Тривалість виживання вірусу на поверхнях поки точно не встановлена, однак передбачається, що за цим параметром він схожий з іншими представниками сімейства коронавірусів. За даними досліджень (включаючи попередні про збудника COVID-19), вірус зберігати життєздатність на поверхнях від декількох годин до декількох днів. Конкретні терміни залежать від ряду умов (наприклад, тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища).

Якщо ви підозрюєте, що на якійсь поверхні може бути вірус, для знищення мікроорганізмів і захисту себе і оточуючих обробіть її звичайним дезинфікуючим засобом. Не забувайте обробляти руки спиртовмісним засобом або мити їх з милом. Не торкайтеся до очей, рота або носа.

Безпечно отримувати посилки з району, в якому зареєстровані випадки захворювання COVID-19?

Так. Ймовірність того, що інфекція може передаватися від хворої людини через замовлені товари, низька, так само як і ризик зараження вірусним збудником COVID-19 від упаковки, яка піддавалася переміщення, перевезення і перебувала під впливом різних погодних і температурних умов.  

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11

Завідувач МСЧ О. Садовничийсумісно з Відділом комунікації та
міжнародних зв’язків ДЮІ МВС України