Офіційна пошта        postmaster@dli.donetsk.ua

Телефон приймальної ректора   (0564) 94-70-21

Де і коли була прийнята перша конституція?

З появою перших людських цивілізацій з'явилися і перші зводи законів. У 1877 р археологи в руїнах стародавнього міста Гирсу в Месопотамії знайшли тексти древніх законів, встановлених царем Лагаша Уруінімгіна в III тис. до н. е. Прообразами конституції стали вавилонський кодекс царя Хаммурапі, закони Солона і Клісфена в Афінах, англійська «Велика хартія вольностей».

Але першою конституцією в сучасному юридичному розумінні цього слова стала американська, що вступила в чинності 4 березня 1789 року. У ній вперше були письмово відображені нові ідеї необхідності поділу влади, прав людини і власності, а також права на повстання проти тиранів.

Слідом за США конституції в 1791 році прийняли Польща (Річ Посполита) і Франція. Однак вони проіснували недовго. Польща втратила незалежність, а у Франції вирувала революція.

Над Конституцією Європейського Союзу три роки працювали кращі юристи Європи. Вона була схвалена в червні 2004 року на спецсамміте ЄС. Документ з'явився відразу на 20 мовах і став найбільш всеосяжною конституцією в світі. Втім, їй не судилося сприяти появі загальноєвропейської самосвідомості – на загальнонаціональних референдумах європейських країн вона не змогла зібрати достатньо голосів на свою підтримку.

Скільки країн світу сьогодні обходяться без констітуціі?

Конституцій формально немає в 7 країнах, але в кожній з них є закони, на яких базується державне право. Такі закони називаються «некодифицированими конституціями». Це вже не єдиний документ, що є основою держустрою, а звід законодавчих актів, свого роду набір доктрин, правових звичаїв і судових прецедентів.

Закони Великобританії засновані на тій самій «Великій хартії вольностей», прийнятій в 1215 році, і «Біллі про права» 1689 року. Завдяки цьому Сполучене Королівство вважається найдавнішою країною з правовими нормами, що дійшли до наших днів у тому вигляді, в якому вони були прийняті. Схожа ситуація в Новій Зеландії і Канаді – колишніх британських колоніях, які перейняли її право.

Без формальної конституції живе і Ізраїль, хоча спроби її прийняття тривають з моменту оголошення незалежності. Роль конституції в Ізраїлі виконують Основні закони Ізраїлю – закони про кнесет, уряд, президента, свободи людини і свободи діяльності. А все тому, що суперечності між духовними і світськими законами країни виявилися занадто великими, щоб їх все можна було вирішити в одному документі.

Так, згідно із законом в Лівії функцію Конституції виконує Коран. Релігійні постулати в пріоритеті також в Ірані, Іраку, Саудівської Аравії, Пакистані та деяких інших країнах мусульманського світу.

А ось найгуманнішою прийнято вважати німецьку Конституцію. Вона написана після розгрому гітлерівської Німеччини. Тому не дивно, що чи не в кожному розділі проголошується мирна ідеологія німців.

Відмова від війни, як спосіб збереження державного суверенітету після поразки у Другій світовій, прописаний і в Основному Законі Японії.

Самою «зеленою» можна назвати Конституцію Еквадору. У документі закріплені права не тільки громадян, але і природи. Причому, посилаючись на Основний Закон, екологи там регулярно подають позови до суду і обмежують будівництво, вирубування лісу або розширення фабрик.

В Австралії Конституція встановлює навіть заробітні плати чиновникам. Наприклад, генерал-губернатору належить 10 тис. фунтів на рік. Причому не з місцевої скарбниці, а з прибуткового фонду Британської співдружності. Справа в тому, що Основний Закон Австралії був прийнятий ще в 1900 році, коли країна була британською колонією. І до цього дня Єлизавета II може призначати і знімати генерал-губернаторів, а також втручатися у внутрішні справи країни в разі конституційної кризи.

А ось наймолодші Конституції сьогодні в африканських країнах: майже всі написані після 2000 року.

Країни пострадянського блоку приймали Конституцію приблизно в однаковий час. Але Узбекистан був першою державою, яка прийняла конституцію, там Основний Закон з'явився практично відразу після розпаду Союзу - в 1992 році.

А ось наймолодша – Конституція Киргизстану. У 2010 році країна змінила форму правління на парламентсько-президентську, так що Конституції Киргизстану немає ще й 10 років.

В якій країні найбільша, а у якійнайменша конституція в світі?

Конституція Індії була прийнята в 1950 році. Вона стала найбільшим за обсягом Основним Законом в світі, вона представляє з'єднання конституційно-правових традицій Великобританії з окремими положеннями конституцій США, Ірландії, Канади, Австралії, СРСР, Веймарської республіки в Німеччині, Японії і деяких інших країн. З тих пір в неї було внесено близько 500 змін і доповнень. В конституції Індії на даний момент 395 статей, 12 додатків і 103 правки. У документі 117 369 слів в версії англійською мовою. Найкоротшою конституцією досі є американська. В ній всього 4400 слів. З 1787 року в документ було внесено лише 27 поправок.

Середній «термін служби» конституції?

Всупереч усталеній думці реформи конституції в різних країнах проводяться досить часто, в середньому раз в 15-16 років.

У XX столітті було відразу кілька хвиль великих конституційних реформ. Перші дві припали на періоди після двох світових воєн, третя – на 1960-і роки, коли були звільнені від колоніальної залежності багато країн Азії і Африки.

Сучасні конституційні реформи пройшли на початку 1990-х. У зв'язку з розпадом СРСР і соціалістичного табору було прийнято або змінено більше 70 нових конституцій. Остання масштабна хвиля таких змін припала на 2005-2015 рр.

У більшості європейських країн за останні 25-30 років конституції змінювалися неодноразово. Наприклад, в Норвегії з 1990 року – тричі, в Нідерландах з 1995 р – чотири рази, в Австрії з 1991 р – 7 разів. У Бельгії в 1994 році і в Швейцарії в 1999 році і зовсім були прийняті нові основні закони. Бельгійська конституція потім ще неодноразово змінювалася – всього було виправлено більше 50 статей.

Таким чином, прийняття Конституції - це найвища форма закріплення державою і суспільством окремого соціально-економічного і політичного вибору. Втілення Конституції в цілому, її окремих норм – не що інше, як досягнення конституційних цілей та інтересів шляхом правомірної діяльності суб’єктів конституційного права.

 Все це трансформує наше уявлення про Конституцію, її політичне наповнення і роль в механізмі здійснення повновладдя народу.

  • 01
  • 02
  • 03
  • 01
  • 02
  • 03

Кафедра іноземних мов